DĀLIJAS - audzēšanas padomi
Dālija var izskatīties eksotiski, taču kopšanas ziņā tā ir līdzīga kā citām gumu vai sīpolu puķēm. Dālija ir gumu puķe, kura zied vasarā, tāpēc dālijas jāstāda pavasarī, kad naktīs vairs nav gaidāms sals. Dālijas ir pieejamas daudzās krāsās, formās un izmēros. Ir īsākas un garākas dālijas, ar mazākām vai lielākām ziedgalvām.
Vietas izvēle un augsne. Jo vairāk saules dālijas saņems, jo skaistāk tās plauks un izskatīsies. Tāpēc vieta jāizvēlas saulaina. Dālijām nepieciešama auglīga, trūdvielām bagāta augsne, ar labu drenētspēju. Katram gumam izrok bedri, kuras diametrs ir aptuveni 30 cm, tajā ieber kompostu vai citu auglīgu augsni. Pārāk slapja augsne dālijai būs šķērslis, jo tad gumi var sākt pūt.
Dāliju stādīšana. Maija vidū līdz beigām, kad vairs nav gaidāmas salnas, gumus stāda laukā dobē. Stāda sekli, uzberot vien nelielu augsnes virskārtu. Ja gumi ir sadalīti mazākos, var stādīt ciešāk, ja lielākos puduros, var stādīt ar lielākām atstarpēm. Atšķirībā no šķirnes un gumu izmēra, dobē izvieto ar atstarpēm 20 - 70 cm.
Dāliju gumus var iesākt arī podos agrā pavasarī Martā/Aprīlī, iekštelpās. To dara tāpēc, lai tie sāk asnot un pēc salnām tiek izstādīti laukā jau gumi ar asniem vai jau nelieli krūmiņi. Maija vidū līdz beigām, kad vairs nav gaidāmas salnas, gumus no podiem pārstāda dārzā. Ja gumus pārstāda no poda, stāda tādā pašā dziļumā kā bijis podā.
Rūpes par dālijām. Sākuma periodā, gadījumā, ja neparedzēti uznākusi salna, tad jaunie asni jāpasargā, apsedzot ar agroplēvi. Tāpat arī jaunie dzinumi ir ļoti pievilcīgi gliemežiem, tāpēc jācenšas asnus pasargāt.
Augsni saglabāt mitru visu augšanas, it īpaši, ziedēšanas periodu. Mitru, bet ne pārlieku slapju. Ja šķirne ir augstāka ar lielākām ziedgalvām, ieteicams tām sniegt atbalstu. Jo biežāk griezīsiet ziedus vāzei, jo vairāk tas veicinās jaunu pumpuru attīstību un ziedēšanu.
Padoms: Kad dālijas ir sasniegušas aptuveni 20 cm augstumu, var nogriezt pumpurus, tas veicinās krūma sazarošanos, līdz ar to būs vairāk ziedu.
Kā izrakt dāliju gumus. Dāliju dzimtene ir Meksika un gumus uz ziemu ārā nerok, jo tur zeme nesasalst, līdz ar to gumi ziemas periodu mierīgi snauž paliekot zemē. Savukārt pie mums Latvijā zeme ziemā sasalst, tāpēc ir svarīgi gumus rudenī izrakt ārā un uzglabāt pluss grādu temperatūrā. Par gumu izrakšanu var sākt domāt oktobra vidū vai pat beigās. Labs rādītājs, kad izrakt gumus ir tad, kad augs kļūst brūns un atmirst. Visdrošāk gumus izrakt nedēļu pēc pirmās nopietnās salnas. Labāk vēlāk nekā par agru, jo par agru izrakts gums būs vēl nenobriedis un liela iespēja, ka tas sapūs, nesagaidot pavasari.
Padoms: Vēl labāk, ja ir piefiksēti laikapstākļi un izvēlēta nedēļa kurā nav gaidāmi nokrišņi, ir sauss un saulains. Nogriež stublājus, un ļauj gumam palikt zemē vismaz 7 dienas, un tikai pēc tam izrakt gumu. Šajā laikā tiks stimulēta jauno augšanas pumpuru veidošanās uz guma.
Gumi jārok uzmanīgi, lai tos nesavainotu. Ja gadās savainot, savainoto posmu jānoņem nost, jo uzglabājot tas visticamāk sapūs. Dāliju stumbrus nogriež un atstāj aptuveni 15 cm garus kakliņus, pielipušo augsni nopurina un noskalo ar ūdeni un tad nedaudz saīsina garās saknes. Pēc noskalošanas arī var redzēt bojātos gumus, no kuriem ieteicams atbrīvoties.
Kā sadalīt dāliju gumus. Jāizpēta gumi, un jānovēro, kur ir jaunie pumpuru aizmetņi. Lai sadalītu gumus, izmanto asu nazi un pārliecinies, ka katram gabalam ir vismaz viens aizmetnis. No aizmetņiem pavasarī izaug jaunie stublāji. Ja rudenī pie gumu dalīšanas grūti identificēt aizmetņus, pagaidīt līdz pavasarim, un gumus dalīt pavasarī, jo tad tie var būt labāk redzami.
Kā uzglabāt dāliju gumus. Gumus apžāvē, novietojot siltumnīcā, istabā vai kādā citā vietā uz vairākām dienām. Jābūt labai gaisa cirkulācijai, un nenovietot gumus tiešos saules staros.
Gumus ievieto kartona kastē, grozā vai papīra maisā. Gumus var apbērt ar mitrām smiltīm. Uzglabā vietā, kur ir tumšs, laba gaisa cirkulācija, temperatūra 4 līdz 9 C.
Ziemas laikā ieteicams ik pa laikam pārbaudīt gumus, lai pārliecinātos, ka tie nepūst un izskatās labi.
Nav komentāru
Komentēt
Pirkumu grozs
Pirkumu grozs ir tukšs.